Ankara Anlaşması Ana Sayfa Favorilere Ekle Arkadaşına Öner Bize Ulaşın
 
ankara anlasmasi logo
Toplantılarımıza Katılın!


Ana Sayfa > İngiltere'de Evlilik ve Boşanma

İNGİLTERE'Yİ TANIYALIM

GENEL BAKIŞ
Künye
İklim ve Coğrafya
Britanyalı Karakteri
Nüfus Dil ve Din
DEVLET
Hukuk Sistemi
Posta Hizmetleri
Suç Oranı ve Polis Teşkilatı
YAŞAM
Gelenek ve Görenekler
Evcil Hayvanlar
Ev Kiralamak
Evlilik ve Boşanma
Ev Satın Almak
Ev Taşıma ve Gümrük İşlemleri
Türk Toplumu
EĞİTİM
Eğitime Genel Bakış
Ana Okulu ve Kreşler
İlk ve Orta Öğretim
Yüksek Öğretim
SAĞLIK SİSTEMİ
Acil Sağlık Durumlar
NHS ve Sağlık Sistemi
Özel Sağlık Hizmetleri
OTO KULLANIMI ve ULAŞIM
Trafik Kuralları
Ehliyet-Oto Kullanmak
Oto Satın Alma ve Kullanma
Otomobil Park Etme Kuralları
Toplu Taşım Araçları
İLETİŞİM
Telefon Haberleşmesi ve İnternet
Televizyon ve Radyo
EKONOMİ ve İŞ DÜNYASI
İngiltere'de Yaşamanın Maliyeti
Finans Dünyası ve Para
Bankacılık Sistemi
Kişisel Kredi Almak
Kredi Değerlendirme Kuruluşları
VERGİLER
Council Tax
Gelir Vergisi
KDV Vergisi
İŞ OLANAKLARI
İş Bulmak
İş ve İşçi Bulma Kurumları
Maaşlar
Yabancılara İş Olanakları

1995’te İngiltere’de evlilik töreninin yalnızca kilisede veya evlendirme dairesinde gerçekleşebileceğine ilişkin yasanın değişikliğe uğramasıyla, çiftler istedikleri her mekanda evlenebilme özgürlüğü kazandılar. Gemide, evlerinde, kalelerde, otellerde, restoranlarda kısacası nikah memurunun gelmeyi kabul ettiği her mekanda evlenilebilir. Hatta su altında evlenenler bile vardır. Çiftlerin evlenebilmesi için gelin ve damadın 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Ancak ebeveynlerin izni ile 16 yaşını geçince de evlenebilirler.

İngiltere’ye göç edenlerin de ülkelerinden medeni durumlarını gösteren evraklar getirmeleri gerekmektedir. Evli olanlar evlilik cüzdanlarını, boşanmış olanlar boşanma evraklarını dul olanlar ise eşlerinin ölüm belgesini getirmek zorundadırlar. Hem yasal statülerinin belirlenmesi amacıyla hem de devletin bir takım sosyal imkanlarından faydalanabilmeleri açısından kişilerin medeni durumlarının ilgili kuruluşlara bildirilmesi gerekmektedir. İngiltere’de evlenebilmek için kan testi yaptırılması şart değildir.

İngiltere'de sürekli oturma izni olmayan yabancıların evlenmesinde 1 Şubat 2005'ten itibaren ciddi sınırlamalar getirilmiştir. Bu durumda olan yabancıların, evlenmek için İçişleri Bakanlığı'ndan özel izin alması veya İngiltere'ye evlilik-nişanlı vizesi ile giriş yapmış olması gerekir. Bu durum sadece 2 yabancının evlenmesi için değil, çiftlerde taraflardan birinin yabancı olması durumunda da geçerlidir. Örneğin, İngiltere'de Au Pair, turist veya öğrenci vizesi ile bulunan bir Türk, İngiltere'de sürekli oturma izni olan biri ile evlenmek istediğinde, bunun için özel izin alması (ki bu özel izin bir çok durumda verilmemektedir) veya Türkiye'ye geri dönüp evlilik veya nişanlı vizesi alarak İngiltere'ye tekrar giriş yapması gerekir.

Özel izin aldıktan sonra veya İngiltere’ye evliliğe izin veren bir vize ile girdikten sonra kilisede veya evlendirme dairesinde evlenebilirsiniz. Bugün kilise de bir evlilik töreni yapmanın maliyeti 8.000 sterlindir. Evlendirme dairesinde yapılacak evlilikler için gelin veya damattan birinin o bölgede yaşıyor olması gerekmektedir.

İki tür evlilik belgesi vardır. “licence” veya “certificate”. Bir an önce hiç bir tören ve kutlama yapmadan evlenmek isteyenler “licence” ile evlenirler. Licence ile evlenebilmek için evlenmek istediğiniz günden bir gün önce evraklarınızı evlendirme dairesine getirmeniz ve ücreti ödemeniz yeterlidir. Nikahta iki şahit bulunmak zorundadır. Nikah yüzüğü şart değildir. Yani licence Türkiye’deki yıldırım nikahıdır.

Certificate ile evlenme ise kilise düğünü istemeyenlerin ama yine de kutlama isteyen çiftlerin başvurduğu bir yöntemdir. Nikahta davetliler bulunur. Bu şekilde evlenebilmek için gelin ve damadın kimliklerini ispatlayan belge (doğum belgesi) ile birlikte evlendirme dairesine başvuru yapması ve ücreti ödemesi yeterlidir. Eğer çiftlerden birisi dulsa ya boşanma evraklarını ya da eşinin ölüm belgesini getirmesi gerekir. Başvuru tarihinizden itibaren en az 21 en fazla 3 ay içerisinde nikahınız kıyılacaktır. Pazar günü evlenmeyi planlıyorsanız çok uzun zaman önceden gün almanız gerekmektedir. Eğer kilise nikahıyla evlenirseniz düğünden önce veya düğünden sonra resmi nikah kıydırmanız gerekmektedir.

Ancak Türklerden kilisede evlenme çok nadiren hemen hemen hiç gerçekleşmediği için bu konu üzerinde fazla durmuyoruz.

İngiltere kanunlarına göre boşanmanın gerçekleşebilmesi için çiftlerin en az bir yıllık evli olmaları gerekmektedir. İngiltere’de tek tarafın boşanma isteği söz konusu ise, tarafların 5 yıldır ayrı yaşadıkları kanıtlanırsa boşanma gerçekleşir. Eğer her iki tarafın da isteği söz konusu ise 2 yıldır ayrı yaşıyor olmaları yeterli bir sebeptir. İngiltere’de yaygın olan boşanma sebepleri çiftlerden birinin evi terk etmesi, aldatma ve çiftlerin beraber yaşamasını imkansız hale getiren horlama, soğuk ayaklar vs. gibi diğer sebeplerdir.

İngiltere’de boşanma avukatları son derece yüksek ücretler talep etmektedirler. Eğer problemli bir boşanma söz konusu ise iyi bir avukat tutmanızı öneririz. Ayrıca ortada paylaşılacak çok mal varsa, çocukların velayeti için bir savaş söz konusu ise avukata çok fazla iş düşmektedir. Şunu aklınızdan çıkarmayın İngiltere’de çocukların velayetinin paylaşılması mümkün olmamaktadır. İngiltere’de yeni bir yasal proje de çiftlerin boşanmadan önce çocuklarının gelecekleri ile ilgili tüm düzenlemeleri yapmalarına yöneliktir. Bu da avukatların boşanmalardan yüksek paralar kazanmalarını önleyecektir. Ayrıca isteyen çiftler avukatsız da boşanabilirler. Özellikle de çiftlerin çocukları yoksa ve anlaşarak ayrılıyorlarsa neden boşu boşuna avukat parası versinler ki?

Boşanma sonuçlandıktan 6 hafta sonra boşanma belgesi mahkemeden alınabilir. Böylece çiftlerin birbirleriyle olan tüm yasal ilişkileri sona erer. Yeniden evlenmeye kalkıştığınız takdirde bu belgenin evlendirme dairesine gösterilmesi gerekmektedir. İngiltere boşanmanın en yaygın olduğu Avrupa ülkesidir. Tüm evliliklerin %50’i boşanmayla sonuçlanmaktadır. 1992’de çıkarılmış nafaka yasasıyla boşanan çiftlerin çocukları güvence altına alınmıştır. Nafaka ya maaşlardan doğrudan kesilmektedir veya sosyal güvenlik primlerinden karşılanmaktadır.

 


Yorumlar

Yorum bulunmuyor. Aşağıdaki formu kullanarak ilk yazan siz olun!

Yorum yaz
  ankara anlasmasi genel bilgiler
ankara anlasmasi avrupa birligi
ankara anlasmasi
ankara anlasmasi ayrintilar
ankara anlasmasi saglanan olanaklar
ankara anlasmasi basvuru kosullari
ankara anlasmasi is plani
ankara anlasmasi tavsiyeler
ankara anlasmasi ucret
ankara anlasmasi sikca sorulan sorular
hakkimizda
ilgili brosurler
Ankara Anlaşması Broşürü Ankara Anlaşması
Broşürü


Ankara Anlaşması Broşürü Adım Adım
Ankara Anlaşması ve
Maliyet Tablosu
ankara anlasmasi kadromuz
ankara anlasmasi garth coates 1964'de Kuzey İrlanda'da Belfast'da doğmuştur. İçişleri Bakanlığı'nda (Home Office) vize ve göçmenlik memuru
olarak uzun bir süre görev yaptı. devamı

Ankara Anlaşmasında görevli diğer kadromuzla tanışmak için tıklayın


ankara anlasmasi hakkimizda

İngiltere'deki En Deneyimli Göçmenlik Firmalarından Biri...İngiltere Göçmenlik ve Vatandaşlık Hukuku üzerine uzman olan firma, Garth Coates tarafından kurulmuştur. Mr Garth Coates, göçmenlik hukuku üzerine ilk tecrübesini, İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office)'de UKBA - Göçmenlik ve Vize bölümünde çalışarak edindi. İngiltere İçişleri Bakanlığı'nda uzun bir süre çalıştıktan sonra, özel sektöre geçti. Aralarında, Lovells, Simmons & Simmons, Kingsley Napley ve Paul L Simon'un da bulunduğu bir çok ünlü hukuk firmasında ortak olarak bulundu. [..]